1
Doba čtení: 3 minut

Váš společný den. Ten nejdůležitější, kdy hlavní roli hrajete vy dva. Rodina, přátelé, emoce, štěstí. Kéž by ten den nikdy neskončil že? Tak proč si to nesplnit a neprocházet tou uličkou zas a znovu díky svatebnímu videu? Nebo jednou svým dětem ukázat, jaké to vlastně bylo?

Už asi chápete, že výběr kameramana / fotografa je vážně důležitý. Jak ale vybrat toho nejlepšího? Snad vám pomůže mých 5 tipů pro nejlepší výběr svatebního kameramana a zjistíte tak, který je ten pravý :).

1. Lpěte na osobní schůzce

Nabouchané portolio, úžasné recenze a kvalitní obsah nemusí být úplnou trefou do černého. Je extrémně důležité, aby člověk, který s vámi bude prožívat ty nejkrásnější chvíle ve vašem životě měl minimálně stejné DNA, jako máte vy. Musí z něj čišet ochota, nadšení a touha vytvořit něco jedinečného na co vy sami budete vzpomínat do konce života. Proto prosím lpěte minimálně na jedné schůzce před vaším svatebním dnem.

Pokud se dotyčný kameraman (produkce) s vámi baví o vašich představách, naslouchá vás a snaží se najít každý malý detail už v tak nabouchaném harmonogramu, jste na dobré cestě a je to člověk na správném místě.

Přirovnám to asi k tomu, když jdete na nákup do samoobsluhy a tam se na vás mračí zpruzelá prodavačka. Ano, ona se na vás mračí a v tu chvíli s tím nemůžete nic udělat, tu si vybrat nemůžete, nicméně u svatebního videa máte volné pole působnosti a svobodu si vybrat dle svého nejlepšího uvážení.

2. Je to přesně to, co chcete?

Projíždíte si svatební videa, případně jste dostali spoustu recenzí od vašich známých? Super! Portfolio je nesmírně důležité a co si budeme, po osobní schůzce je to to nejdůležitější. Každý kameraman / umělec má svůj styl a málokdy mění rytmus (rychlejší, pomalejší, romantický, eventově zaměřený) a toho se vesměs drží, proto si určitě:

– projeďte více jeho videí ze svateb
– proberte spolu se svým protějškem – je to přesně ten styl, který bych si představoval/a, který bych chtěl/a?

3. Pokud máte možnost, sledujte jeho práci

Každému se jistojistě stalo, že se na svatbě svého kamaráda, či rodinného příslušníka setkal se svatebním kameramanem. Berte to tak, že i to může být potenciální možnost vašeho výběru. Snad lze vysledovat jeho (jejich) práci, obecné chování a hlavně máte osobní hmatatelnou zkušenost, která je vždy k nezaplacení.

Tip: V dnešní době se můžete zaměřit také na socialní sítě, sledovat interakci s komunikujícím či zjistit, zda je vám dotyčný kameraman sympatický.

4.  Jirka se tím živí „on vám to natočí“, je dobrej

Doporučení od známého všude ve světě a také u nás v Čechách stále funguje velice dobře. Je to skvělé, lidé si tím pomáhají a snaží se alespoň ve většině případů pomoci za dobrým účelem. Je to tak správně a souhlasím s doporučením, vždy si prosím ale udělejte sami obrázek na daného kameramana, zjistěte si, zda si vyhovujete lidsky + se podívejte alespoň na dvě svatební videa.

Svatební video je v obecné rovině velice subjektivní počin, na který každý pár nahlíží dosti odlišně, proto si prosím vždy nastavte s vaším partnerem/partnerkou vaše priority, očekávání a výsledek. Doporučený kameraman od známého totiž zdaleka nemusí naplňovat vaše představy.

5. Cena

Asi nejdůležitější položka při rozhodování svatebčanů je cena. Nechci zde psát žádné konkrétní sumy kolik co stojí, protože si myslím, že mi to nepřísluší a je vždy v plné moci nabízejícího, jakou částku nabízí.

Obecně si ale nemyslím a nikde také není psáno, že video za x desetitisíc musí být kvalitnější, než video za pár tisíc korun. Vždy je to jen a jen o kvalitě kameramana, jeho umu, ochoty a hlavně porozumění, co si novomanželé přejí.

Nejsem zastáncem přemrštěných cen ani levných svatebních videí za pár korun, nicméně si myslím, že svatební video je opravdu náročná disciplína, která není pro každého a měla by být s respektem oceněna.

Ať už vám vaši známí chtějí pomoci, ušetřit finance nebo váš protějšek zná toho a onoho, vždy prosím vsaďte na intuici. Myslete u toho na těchto pár základních rad a vaše svatební video bude jednoznačně nádhernou vzpomínkou na celý život.